
Bonheur miała pięcioro rodzeństwa: dwie siostry ? Julie (1882-1913) i Antoinette (urodzona 1887) i trzech braci ? Alphonse'a (urodzony 1885), Luciena (urodzony 1889) oraz Augustina (urodził się i zmarł w 1891). W roku 1895 osierociła ją matka ? ojciec zostawił rodzinę w krótkim czasie po tym zdarzeniu.
6 lat Gabrielle wraz z siostrami spędziła w sierocińcu w Aubazine, prowadzonym przez siostry Najświętszego Serca Marii. W latach 1905?1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy, mimo iż nie potrafiła śpiewać, nadrabiała tańcem i temperamentem.
W roku 1913 założyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami i damskimi ubiorami. Od 1915 roku zaczęła lansować w nim odzież o charakterze sportowym jako ubranie do pracy. Trudności zaopatrzeniowe spowodowane wojną sprowokowały ją do zaprezentowania w 1916 roku kolekcji kostiumów z miękkiego dżerseju, uważanego dotychczas za dzianinę bieliźnianą[1]. W 1919 roku, już popularna, założyła dom mody (przy Rue Cambon) pod marką Chanel. Proponowany przez nią na bazie dzianin styl á la "skromna panienka" przyniósł szybko zainteresowanie bogatych i wpływowych klientek, zmęczonych obowiązującym wygorsetowanym stylem.
Finansowy sukces odniosła dzięki perfumom Chanel No. 5, które od początku promocji w 1922 roku zdobyły wielką popularność. W następnych 30 latach jej projekty modniarskie, podkreślające funkcjonalność i prostotę, zrewolucjonizowały przemysł odzieżowy. Przedsiębiorstwa Chanel zatrudniały na przełomie lat 20. i 30. około 3500 osób (m.in. dom mody ? zajmujący już kilka kamienic przy Rue Camon, laboratorium perfumeryjne, zakład tekstylny, pracownia biżuterii artystycznej).
W 1938 roku Coco Chanel wycofała się z aktywnej działalności w świecie mody i przeniosła się do Szwajcarii. Powróciła w 1954 roku, proponując kostium składający się z prostego żakietu bez kołnierzyka, wykończonego plecionką, w zestawieniu ze spódniczką do kolan. Strój ten zdobył ogromną popularność.
Pomimo głośnych związków, m.in. z księciem Dymitrem Romanowem, od którego otrzymała "perły Romanowów", czy Paulem Iribe, Coco Chanel pozostała niezamężna. Zmarła w wieku 88 lat, 10 stycznia 1971 roku, w Paryżu.
Chanel stworzyła dom mody, którego inauguracja nastąpiła w Paryżu przy Rue Cambon w 1913 roku. Projektant Paul Poiret, zazdrosny o klientelę, określił tamtejsze stroje mianem "ubóstwa dla miliarderów". W 1921 roku Coco Chanel połączyła różę, jaśmin i aldehydy, tworząc Chanel No. 5. W latach 30. XX wieku w ubraniach Chanel pokazywały się wszystkie księżniczki europejskie, łącznie z wielką księżną Marią i baronową Henrykową de Rothschild. Wkrótce o kreacje Chanel upomniało się Hollywood. Coco Chanel uległa namowom, gdy zaproponowano jej milion dolarów za stworzenie dwa razy do roku kolekcji dla wszystkich amerykańskich gwiazd.
Chanel w ciągu 100 lat istnienia stał się jednym z najważniejszych domów mody. Każda kolekcja ubrań staje się hitem i motywem przewodnim danego sezonu, przez co Chanel uważany jest za wyznacznik mody.
Od 1983 roku Domem Mody Chanel kieruje jeden z najbardziej wpływowych projektantów świata, Karl Lagerfeld.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz